MEMBERS DIRECTORY

International Academy of Comparative Law

Members by Status

MEMBRES ÉMÉRITES / EMERITUS MEMBERS

ANNOUSSAMY, David
BARCELO, John
BAUDOUIN, Jean-Louis
BLANC-JOUVAN, Xavier
BOGDAN, Michael
BORRAS, Alégría
BRIDGE, John W.
BUTLER, William Elliot
CAPARROS, Ernest
CASPER, Gerhard
CHIAVARIO, Mario
CLARKE, Malcolm Alistair
COESTER-WALTJEN, Dagmar
DROBNIG, Ulrich
DZIALOCHA, Kazimierz J.
ERFANI, Mahmoud
FADLALLAH, Ibrahim
FLOREK, Ludwik
FONTAINE, Marcel
FRIEDLER, Edith Zahler
FRIEDMANN, Daniel
FURMSTON, Michael Philip
GAUDEMET-TALLON, Hélène
GLENDON, Mary
GOEBEL, Roger J.
GOLEMINOV, Tchoudomir C.
GORDILLO, Agustin
GORDON, Michael W.
GRAY, Whitmore
GUILLAUME, Gilbert Pierre
GUIMEZANES, Nicole
HARMATHY, Attila
HERBOTS, Jacques Henri J.K.
IMMENGA, Ulrich
JARVIN, Sigvard
JOSEPHS, Hillary
KAY, Richard S.
Kerameus, Konstantinos D.
KNAPP, Blaise
KOKKINI-IATRIDOU, Dimitra
KOZOLCHYK, Boris
KOZIOL, Hemuth
KÖTZ, Hein
KRAUSE, Harry D.
LANDO, Ole
MAHIOU, Ahmed
MCWHINNEY, Edward Watson
MESTMACKER, Ernst-Joachim
MITROVIC, Dobrosav
MOENS, Gabriel A.
MUNIZ-ARGÜELLES, Luis
NORTH, Peter Machin
ÖRÜCÜ, A. Esin
PETERI, Zoltán
PING, Jiang
PIZZORUSSO, Alessandro
RUDDEN, Bernard
SAGUES, Nestor Pedro
SAJKO, Krešimir
SEROZAN, Rona
SHEN, Zhongling
SKAKUN, Olga
STEIN, Peter Gonville
TIZZANO, Antonio
VANDERLINDEN, Jacques
VARADY, Tibor
VARGA, Csaba
VERDERA Y TUELLS, Evelio
VOULGARIS, Ioannis Jean
VRELLIS, Spyridon
WEERAMANTRY, Christopher G
YAHIA-CHERIF, Slimane
YESSIOU-FALTASI, Pelayia
MEMBRES TITULAIRES / TITULAR MEMBERS
AJANI, Gianmaria
ALPA, Guido
ANGELO, Anthony Hewton
ATAMER, Yesim
BARAK, Aharon
BARAK-EREZ, Daphne
BARIATTI, Stefania
BARSOTTI, Vittoria
BASEDOW, Jürgen
BEALE, Hugh Gurney
BELL, Gary Francis
BELL, John
BERMANN, George Alan
BIGNAMI, Francesca
BLAUROCK, Uwe
BLOM, Joost
BOELE-WOEKLI, Katharina
BONELL, Michael Joachim
BORGHETTI, Jean-Sébastien
BREWER-CARIAS, Allan R.
BUSSANI, Mauro
BUXBAUM, Hannah
BUXBAUM, Richard M.
CALVO CARAVACA, Alfonso Luis
CASSESE, Sabino
CLARK, David S.
CORAPI, Diego
CORDERO-MOSS, Giuditta
CORRIN, Jennifer
CRESPI REGHIZZI, Gabriele
CURRAN, Vivian
CUSTOS, Dominique
DARBY, Joseph
DU PLESSIS, Jacques
EINHORN, Talia
ENGLARD, Izhak
ETCHEVERRY, Nicolas
FAUVARQUE-COSSON, Bénédicte
FERNANDEZ ARROYO, Diego P.
FERRAND, Frédérique Claire
FERRARI, Franco
FERRARI, Giuseppe Franco
FERRARI, Silvio
FERRERI, Silvia
FIX-ZAMUDIO, Hector
FRANCQ, Stéphanie
GAMBARO, Antonio
GANNAGÉ, Pierre
GARCIA CANTERO, Gabriel
GARRO, Alejandro M.
GERBER, David Joseph
GORDLEY, James
GORÉ, Marie
GRANDE, Elisabetta
GRAZIADEI, Michele
GUILLEMARD, Sylvette
HAY, Peter
HERNÁNDEZ-BRETON, Eugenio
HESS, Burkhard
HIGUCHI, Yoïchi
HONDIUS, Ewoud H.
HONORE, Antony Maurice
HOPT, Klaus J.
HUANG, Jin
HUSA, Jaakko
JÄNTERÄ-JAREBORG, Maarit
JAYME, Erik P.T.
JIAN, Mi
JOBIN, Pierre-Gabriel
KASIRER, Nicholas
KESSEDJIAN, Catherine
KHABRIEVA, Taliya Y.
KHOURY, Lara
KIEFEL, Susan Mary
KONO, Toshiyuki
KRONKE, Herbert
LEGEAIS, Raymond
LEWASKIEWICZ-PETRYKOWSKA, Biruta
LIMA MARQUES, Claudia
LOOKOFSKY, Joseph M.
MARTINEZ-TORRÓN, Javier
MATSUO, Koya
MATTEI, Ugo
MENDELSON, Danuta
MEULDERS-KLEIN, Marie-Thérèse
MICHAELS, Ralf
MO, John
MONATERI, Pier Giuseppe
MOORE DICKERSON, Claire
MORENO RODRÍGUEZ, José
MOURA RAMOS, Rui
NISHITANI, Yuko
NOTTAGE, Luke
ÖZSUNAY, Ergun
PALMER, Vernon V.
PICARD, Etienne
PINTENS, Walter
POZZO, Barbara
PRADEL, Jean
REIMANN, Mathias
REITZ, John C.
RIVERA, Julio César
ROBERT, Jacques
SACCO, Rodolfo
SAFJAN, Marek
SANCHEZ-CORDERO, Jorge
SCHAUER, Martin
SCHWENZER, Ingeborg
SERIO, Mario
SHAN, Wenhua
SIEBER, Ulrich
SKOURIS, Vassilios
SMITH, Eivind
SMITH, Lionel D.
SMITS, Jan
SOMMA, Alessandro
SUGENO, Kazuo
SYMEONIDES, Symeon
TAMM, Ditlev
TEPEDINO, Gustavo
TOADER, Camelia
VAN DUNNE, Jan M.
VAN ERP, J.H.M. (Sjef)
VARANO, Vincenzo
VÉKÁS, Lajos
VERSCHRAEGEN, Bea
VÉZINA, Nathalie
VOGEL, Louis
WANG, Guiguo
WANG, Wen-Yeu
WEI, Dan
WERRO, Franz
WHITMAN, James Q.
WIDMER, Pierre
WILHELMSSON, Thomas
WITZ, Claude
YAMAMOTO, Keizo
ZHU, Gobin
ZIMMERMANN, Reinhard
ZOLLER, Elisabeth
MEMBRES ASSOCIÉS / ASSOCIATE MEMBERS
ABERASTURY, Pedro
ABRAHAMSON, Shirley S.
ADAMS, Maurice
ADJOVI, Roland J.-B.
AGUIAR-ARANGUREN, Asdrúbal
AKGUNER, Tayfun
AKIPEK ÖCAL, Sebnem
AKSELI, Orkun
ALA’I, Padideh
ALBERT, Richard
AL-DABBAGH, Harith
ALL, Paula M.
ALLARD, France
ALOUPI, Niki
ALTOP, Atilla
ALVIAR, Helena
AMATO, Cristina
ANDENAES, Mads
ANDERSON, Kent
ANDERSON, Ross
ANNOUSSAMY, David
ANTONS, Christoph
ARBOUR, Marie-Ève
ARGERICH, Guillermo
ARNOLD, Rainer
ARRIGHI BUSTAMENTE, Paul F
ASAD, Syed Imad-ud-Din
ASAKA, Kichimoto
ASLAN, Zehreddin
AUBERT de VINCELLES, Carole
AUBY, Jean-Bernard
AUDIT, Mathias
AUTORINO, Gabriella Elivira
AYNÈS, Laurent
BACELLAR FILHO, Romeu Felipe
BACHMAIER WINTER, Lorena
BAGINSKA, Ewa
BALAŠ, Vladimír
BANAKAS,Efstathios Konstantinou
BAPTISTA, Luiz Olavo
BAR, Christian von
BÁRÁNY, Eduard
BARGELLI, Elena
BAUDREZ, Maryse
BAUM, Harald
BAUMEISTER TOLEDO, Alberto Jose
BAYRAKTAR, Köksal
BAZÁN, Víctor Alejandro
BEHRUZ, Khashamatulla
BEIGNIER, Bernard
BENACCHIO, Antonio
BIDDULPH, Sarah Catherine
BIFFOT, Rodolphe
BINCTIN, Nicolas
BINFORD, Wendi
BLACKETT, Adelle
BLAHOZ, Josef
BOBEI, Radu Bogdan
BOCKSANG HOLA, Gabriel
BOGGIANO, Antonio
BOHLANDER, Michael
BONOMI, Andrea
BORCHERS, Patrick J.
BOTCHWAY, Francis
BRAND, Ronald
BRANTS, Christine
BRAUN, Alexandra
BROWN, Karen B.
BÜCHLER, Andrea
BURGORGUE-LARSEN, Laurence
BURNHAM, William
BUSNELLI, Francesco Donato
BUTLER, Petra
CABISTÁN, Francisco Emilio Enriquez
CABRILLAC, Rémy
CALZOLAIO, Ermanno
CÁMARA LAPUENTE, Sergio
CAMERON, Camille
CANDIAN, Albina
CANNATA, Carlo Augusto
CANTIN CUMYN, Madeleine
CARBALLO PINEIRO, Laura
CARBONE, Sergio Maria
CARBONELL, Miguel
CARNEIRO DA FRADA, Manuel António
CARPI, Federico
CARPIZO, Jorge
CARRASCOSA GONZÁLEZ, Javier
CASHIN RITAINE, Eléanor
CASSAGNE, Juan Carlos
CASTEL, Jean-Gabriel
CASUCCI, Felice
CAVALIER, Georges
CERCHIA, Rossella Esther
CHAINAIS, Cécile Chanturia, Lado
CHAOUL, Joseph
CHARPENTIER, Elise
CHASE, Oscar. G.
CHELI, Enzo
CHEN, Lei
CHEN, Rong-Chwan
CHEN, Weizuo
CHENG, Jie
CHILSTEIN, David
CHINCHILLA MARIN, Carmen
CHRISTODOULOU, Phoebus
CISSÉ, Abdoullah
COHEN, Nili
COLÓN-RÍOS, Joel
COMTOIS, Suzanne
CONAC, Pierre-Henri
CONNER, Alison W.
CONSTANTINESCO, Vlad.
CORNELOUP, Sabine
COSTI, Alberto
COURET, Alain
COUSO, Javier Andrés
COUSY, Herman
Crnić-Grotić, Vesna
CUMYN Michelle
CUNIBERTI, Gilles
CVEJIC JANCIC, Olga
CZAPLIŃSKI, Władysław
D’ALBERTI, Marco
DAGAN, Hanoch
DALLA VIA, Alberto Ricardo
DAMASKA, Mirjan
DAMIRLI, Mehman
DANOS, Jorge
DANWITZ, Thomas von
DAVÍ, Angelo
DAVIS, Mary J.
DE ARAUJO, Nadia
DE DONNO, Barbara
DE FRADERA, Vera Maria Jacob
DE LA CUADRA SALCEDO FERNANDEZ DE CASTILLO, Tomás
DE LIMA PINHEIRO, Luis
DE LY, Filip
DE MIGUEL ASENSIO, Pedro Alberto
DE MIRANDA VALVERDE TERRA, Aline
DE SALAS MURILLO, Sofía
DE VERGOTTINI, Giuseppe
de VITA, Anna Maria
De WAAL, Marius Johannes
DECAUX, Emmanuel
DECOCQ, Georges
DEDEK, Helge
DEL GUAYO CASTIELLA, Iñigo
DELISLE, Jacques Louis
DELIYANNI-DIMITRAKOU, Christina
DELLA CANANEA, Giacinto
DEMLEITNER, Nora Verena
DESCHEEMAEKER, Eric
DEUMIER, Pascale
DEVA, Surya
DI MANNO, Thierry
DIAMANTOPOULOS, Georgios
DICKINSON, Andrew
DING, Ding
DINWOODIE, Graeme B.
DONLAN, Seán Patrick
DORALT, Walter
DOUGLAS, James Sholto
DOZHDEV, Dmitry
DREXL, Josef
DREYZIN, Adriana Silvia
DU, Tao
DUBOS, Olivier
DUPRAT, Jean-Pierre
DURHAM, W. Cole Jr.
DUTTA, Anatol
DUTU, Mircea
DWI HARIJANTI, Susi
DYSON, Matthew
EBERHARD, Harald
EGOROV, Alieksei
EGUIGUREN PRAELI, Francisco
EIDENMÜLLER, Horst G. M.
ELEWA BADAR, Mohamed
EL-HAKIM, Jacques
EMERICH, Yaëll
EMMANUEL-ADOUKI, Delphine
ENTIN, Vladimir Lvovich
ERMAN, Baris
ERMAN, Hasan
ERPYLEVA, Natalia
ESGUERRA PORTOCARRERO, Juan Carlos
ESPLUGUES MOTA, Carlos
ESQUIROL, Jorge
ESTEVA GALLICHIO, Eduardo G.
ESTRELLA FARIA, Jose Angelo
FACH GOMEZ, Katia
FACHIN, Luiz Edson
FAGES, Bertrand
FARALDO CABANA, Patricia
FENTIMAN, Richard Griffith
FERLITO, Sergio
FERNÁNDEZ ROZAS, José Carlos
FERNANDEZ RUIZ, Jorge
FERNANDEZ SEGADO, Francisco
FISCH, William Bales
FIX-FIERRO, Héctor Felipe
FLEISCHER, Holger
FOMBAD, Charles
FONTOURA COSTA, José
FORRAY, Vincent
FOSTER, Frances H.
FOSTER, Nicholas Henry David
FRANCOIS, Bénédicte
FRESNEDO DE AGUIRRE, María Cecilia
FRIGNANI, Aldo
FROSINI TOMMASO, Edoardo
FUENTES NAHARRO, Monica
FUJITA, Tomotaka
FUKASE, Tadakazu
FULCHIRON, Hugues
FUSARO, Andrea
GABRIEL, Henry D
GABUARDI, Carlos A.
GALLANT, Kenneth S.
GALLO, Paolo
GAMA, Lauro Jr
GANDOLFI, Giuseppe
GANNAGÉ, Lena
GARCIA BELAUNDE, Domingo
GARCIMARTIN ALFÉREZ, Francisco
GARDELLA TEDESCHI, Bianca
GATHII, James Thuo
GENDREAU, Ysolde
GEORGIADOU, Anna
GERMAIN, Claire M.
GEVURTZ, Franklin
GIANOLA, Alberto
GILIKER, Paula
GINSBURG, Thomas B
GIROUX, Michelle
GOMEZ LIGUERRE, Carlos
GOMEZ-REINO Y CARNOTA, Eduardo
GONZALEZ BEILFUSS, Cristina
GONZÁLEZ MARTÍN, Nuria
GÖRANSON, Ulf
GRAMMATICAKI-ALEXIOU, Anastasia
GRAY, Kevin John
GREWE, Constance
GRIGERA NAÓN, Horacio A.
GRIMALDI, Cyril
GRIMALDI, Michel Pierre Marc
GROOT, Gérard René DE
GROSSO, Enrico
GU, Weixia
GUARNERI, Attilio
GUO, Yujun
HAAR, Brigitte
HAGA, Masaaki
Halberstam, Daniel
HALMAI, Gabor
HAMZA, Gábor
HAN, Shiyuan
HANSEN, Jesper Lau
HARMATIUK MATOS, Ana
HARRIS, Ron
HARTKAMP, Arthur Severijn
HAYAKAWA, Shinichiro
HE, Tianxiang
HEINDLER, Florian
HEISS, Helmut
HERNANDEZ, Antonio Maria.
HERZOG, Peter E.
HESSELINK, Martijn Willem
HILGENDORF, Eric
HOBER, Kaj I.
HODU, Yengong
HOLLO, Erkki J.
HOPKINS, W. John
HORSMANS, Guy
HUALDE-SANCHEZ, José-Javier
HUANG, Hui
HUNTER-HENIN, Myriam
HUO, Zhengxin
HUTCHINTON, Tomas
HYLAND, Richard
IDOT, Laurence
ILEŠIČ, Marko
INFANTINO, Marta
IO CHENG, Tong
IORIATTI, Elena
JAEGER JUNIOR, Augusto
JAGIELSKA, Monika
JAMIN, Christophe
JANKOWSKI, Janusz
JENKINS, Sarah H.
JIMÉNEZ-BLANCO, Antonio
JORDAN, Cally
JOSIPOVIĆ, Tatjana
JUNG, Peter
JUTRAS, Daniel
KAAL, Wulf A.
KADOMATSU, Narufumi
KAIAFA-GBANDI, Maria
KAISSIS, Athanassios
KAMTO, Maurice
KANAYAMA, Naoki
KANNINEN, Heikki
KANO, Naoko
KANTE, Babacar
KARAGUSSOV, Farkhad
KARAYANNI, Michael M.
KASAGI, Eri
KASAI, Yasunori
KECSKÉS, László
KEMELMAJER de CARLUCCI, Aida Rosa
KESSLER, Amalia
KHAZOVA, Olga A.
KIENINGER, Eva-Maria
KINSCH, Patrick
KIRÁLY, Miklós
KISCHEL, Uwe
KITAMURA, Ichiro
KLEINER, Caroline
KLÍMA, Karel
KNETSCH, Jonas
KOCH, Henning
KOESRIANTI, Koesrianti
KONG, Qingjiang
KOUROUTAKIS, Antonios
KOVLER, Anatoli
KOZUKA, Souichirou
KRAUSS, Jacek Aleksander
KRESIN,Oleksiy V.
KRÓL, Małgorzata Zofia
KUBICKI, Leszek
KŪRIS, Egidijus
KUYVEN, Fernando
LAFITSKY, Vladimir I.
LANGBEIN, John H.
LANGER, Maximo
LANGEVIN, Louise
LANIER, E. R.
LASSER, Mitchel de S.-O.-l’E.
LAZEROW, Herbert I.
LECKEY, Robert
LEE, Gyooho
LEMONNIER, Mariola
LEVADE, Anne
LEVASSEUR, Alain A.
LEVITS, Egils
L’HEUREUX-DUBÉ, Claire
LICHERE, François
LIEDER, Jan
LILLEHOLT, Kåre
LINDSEY, Timothy Charles
LINTON, Marie
LISITSYN-SVETLANOV, Andrei
LITT, David G
LIU, Qiao
LIUKKUNEN, Ulla
LLUELLES, Didier
LO, Chang-fa
LO, Vai Io
LOAIZA KEEL, Carlos
LONBAY, Julian
LÓPEZ AYLLÓN, Sergio
LOPEZ GUERRA, Luis
LORENZETTI, Ricardo Luis
LORENZO IDIARTE, Gonzalo Arturo
LORIO, Kathy Venturalos
LUPOI, Maurizio
LURGER, Brigitta
LY, Ibrahima
LYON-CAEN, Antoine
LYRA TAVARES, Ana Lucia DE
LYU, Xin
MAC-GREGOR, Eduardo
MACGREGOR, Laura
MACHNIKOWSKI, Piotr
MADRID MARTINEZ, Claudia
MAGGS, Peter B.
MAGNUS, Ulrich
MAILHOT, Louise
MALAURIE-VIGNAL, Marie
MALLAT, Chibli
Mancuso, Salvatore
MANGANO, Renato
MANÓVIL, Rafael Mariano
MANSEL, Heinz-Peter
MARINI, Giovanni
MARSHALL, Brooke
MARTIN RETORTILLO, Lorenzo
MARTÍN-CASALS, Miquel
MARTIN-CHENUT, Kathia
MARTINS COSTA, Judith
MASTOR, Wanda
MATSUSHITA, Junichi
MATTAR, Mohamed
MAXEINER, James R.
MAZEAUD, Denis Frédéric Nicolas
MBENGUE, Makane Moïse
McCONNELL, Moira L.
McEVOY, John P.
McLACHLAN, Campbell
MEDINA, Graciela
MEKKI, Mustapha
MELICA, Luigi
MENDOZA MONTANO, Pedro
MENJUCQ, Michel
MERCAT-BRUNS, Marie
MERCHIERS, Yvette
MERKT, Hanno
METZGER, Axel
MEUUSEN, Johan
MEZIOU, Kalthoum
MEZMUR, Benyam
MEZZETTI, Luca
MICKLITZ, Hans-Wolfgang
MIRANDA, Antonello
MIZUNO, Noriko
MODERNE, Franck
MOMBERG, Rodrigo
MONEGER, Joël
MONTANO, Pedro
MONTI, Alberto
MOORE, Benoît
MORELLI, Sandra
MORÉTEAU, Olivier
MORISSETTE, Yves-Marie
MORLES-HERNANDEZ, Alfredo Enrique
MOROIANU-ZLATESCU, Irina
MORRISON, Fred L.
MOULIN, Jean-Marc
Moustaira, Elina H.
MUIR WATT, Horatia
MUNOZ MACHADO, Santiago
MURRAY, Peter L.
NAFZIGER, James A.R.
NAJURIETA, Maria Susana
NAKATA, Kunihiro
NANDA, Ved Prakash
NAUDIN, Estelle
NEUWIRTH, Rostam J.
NIBOYET, Marie-Laure
NICHOLSON, Penelope
NICOLA, Fernanda Giorgia
NIELSEN, Peter Arnt
NIKOLIĆ, Dušan
NOGUEIRA ALCALA, Humberto Raúl
NOMI, Yoshihisa
NOODT TAQUELA, María Blanca
NUNES CORREIA, Paula
NUSSBERGER, Angelika
NYLUND, Anna
OCHOA, Javier L.
ODA, Hiroshi
OKTAY ÖZDEMIR, Saibe
OKUDA, Yasuhiro
OLIPHANT, Ken
OMURA, Atsushi
OPPONG, Richard Frimpong
ORDOWER, Henry M.
ORLIC, Miodrag
ORRU, Romano
ORTIZ-GUTIERREZ, Julio César
OVIEDO-ALBAN, Jorge
OYARZÁBAL, Mario Javier Agustín
ÖZTEKIN GELGEL, Gunseli
PALAO MORENO, Guillermo
PALMER, Michael
PALOMINO MANCHEGO, José F.
PANFORTI, María Donata
PAPA, Massimo
PARDOLESI, Roberto
PAREDES, Mario Sebastián
PARIS, Timothée
PARISE, Agustin
PARISI, Franceso
PARIZOT, Raphaëlle
PARODI, Gianpaolo
PASSAGLIA, Paolo
PATTI, Salvatore
PAUKNEROVÁ, Monika
PAZDAN, Maksymilian
PEART, Nicola S.
PEJOVIC, Caslav
PERAKIS, Evanghelos
PEREIRA, André Gonçalo Dias
PEREZNIETO-CASTRO, Leonel
PEREZ-PERDOMO, Rogelio
PERLINGEIRO, Ricardo
PEROVIC, Jelena
PEROVIC, Slobodan
PERREAU-SAUSSINE, Louis
PERUZZETTO, Sylvaine
PETERSON, Courtland H.
PETROVIĆ, Siniša
PHILIPPE, Xavier
PICHONNAZ, Pascal
PICONE, Paolo
PIETRANCOSTA, Alain
PITTARD, Marilyn
POILLOT, Elise
POLLICINO, Oreste
PONTHOREAU, Marie Claire
PORCHERON, Delphine
POVLAKIĆ, Meliha
PRATS, Eduardo Jorge
PRIBÁN, Jiří
PROCHAZKA, Radoslav
PROKATI, Kittisak
PRUJINER, Alain Yves
PRÜM, André
PUCHNIAK, Dan W.
PUDER, Markus Georg
PÜNDER, Hermann
PYZIAK-SZAFNICKA, Malgorzata
QISHENG, He
QUINT, Peter Edward
RABELLO, Alfredo Mordechai
RAFF, Murray
RAJESH, Sharma
RAMBAUD, Thierry
RANIERI, Filippo
REICH, Norbert
REID, Elspeth Christie
REINER, Andreas
REMIEN, Oliver Robert Matthias
RÉMY, Benjamin
RESTA, Giorgio
REYES VILLAMIZAR, Francisco
RIDOLA, Paolo
RILES, Annelise
RINELLA, Angelo
RITLENG, Dominique
ROBIN-OLIVIER, Sophie
RODRÍGUEZ BENOT, Andrés
RODRIGUEZ CARRERA, Luis Ernesto
RODRÍGUEZ GALÁN, Alejandra Maria
RODRIGUEZ RODRIGUEZ, Libardo
ROGACKA-RZEWNICKA, Maria
ROHE, Mathias
ROJAS-FRANCO, Enrique
ROSADO DE SA RIBEIRO, Marilda
RØSÆG, Erik
ROSENN, keith S.
ROTH, Markus
ROZO-ACUNA, Eduardo
RÜHL, Giesela
RUIZ ABOU-NIGM, Verónica
RUSKOLA, Teemu
SABOURIN, Frédérique
SACRISTAN, Estela
SADAT, Leila N.
SADOWSKY, Marilyne
SAGE, Yves-Louis
SAIDOV, Akmal
SALAZAR, Pedro
SALOMAO FILHO, Calixto
SALOMATIN, Aleksei Yurievich
SALVADOR CODERCH, Pablo
SÁNCHEZ CASTAÑEDA, Alfredo
SÁNCHEZ LORENZO, Sixto Alfonso
SANCHEZ-CALERO GUILARTE, Juan
SANTOFIMIO GAMBOA, Jaime Orlando
SANTOSO, Topo
SARDAR ALI, Shaheen
SARRIA, Consuelo
SAUMIER, Geneviève
SAUNDERS, Cheryl Anne
SCALISE, Ronald J JR
SCARCIGLIA, Roberto
SCHEPPELE, Kim Lane
SCHERPE, Jens Martin
SCHMIDT-KESSEL, Martin
SCHOEMAN, Elsabe
SCHOENBAUM, Thomas John
SCHREIBER, Anderson
SEIFERT, Achim
SELLERS, Mortimer N.S.
SEN, Murat
SERNA DE LA GARZA, José
SEWERYNSKI, Michal
SHAHABUDDEEN, Mohamed
SHALAKANY, Amr A.
SHALEV, Gabriela
SHAPIRA, Amos
SHARPSTON, Eleanor
SHELTON, Dinah L.
SHEMSHUCHENKO, Yuriy
SHEN, Wei
SHIRATORI, Yuji
SHIRVINDT, Andrey
SICA, Salvatore
SIMONI, Alessandro
SINDE MONTEIRO, Jorge Ferreira
SIQUEIROS, Jose Luis
SIRENA, Pietro
SLOTH-NIELSEN, Julia Jane
SMITH, Lionel D.
SNYDER, David V.
SONELLI, Silvia
SONO, Hiroo
SOSA WAGNER, Francisco
SOTO COAGUILA, Carlos Alberto
SPENCER, John Rason
SPIROU, Claire
STEINER, Eva
STEWART, Iain
STOFFEL, Walter A.
STOLL, Hans Heinrich
STONE, Adrienne
STRAETMANS, Gert
STRONG, Stacie I
STRUYCKEN, A.V.M. (Teun)
ŠTURMA, Pavel
SUCHARITKUL, Sompong
SUMMERS, Robert Samuel
SVÁK, Ján
SYKIAINEN, Leonid R.
SZAJKOWSKI, André Marie
SZPUNAR, Maciej Aleksander
TABET, Joy
TAGARAS, Harris
TAKAHASHI, Eiji
TAKASUGI, Naoshi
TAKAYAMA, Kanako
TAKOFF, Christian
TALAPINA, Elvira
TAN, Kevin
TANIGUCHI, Yasuhei
TARCHI, Ronaldo
TEITZ, Louise Ellen
TEIXEIRA GARCIA, Augusto
TEN WOLDE, Mathijs Huibert
TERCIER, Pierre
TEZCAN, Durmus
THAMAN, Stephen Christie
THIRUVENGADAM, Arun
TIBURCIO, Carmen Beatriz
TICHY, Luboš
TIKHOMIROV, Yury A.
TIMOTEO, Marina
TONIATTI, Roberto
TORSELLO, Marco
TRIGO, Manuel M.E.
TRIMBLE, Marketa
TROIANO, Onofrio
TROIANO, Stefano
TRSTENJAK, Verica
TU, Guangjian
TURENNE, Sophie
TURNER, Jenia
TUSSEAU, Guillaume
TYKHOMYROV, Oleksandr
ÜLGEN, Hüseyin
ULIESCU, Marilena
ULUSAN, Mehmet Ilhan
UMAKANTH, Varottil
ÜNVER, Yener
UPHAM, Frank K
UZAL, Maria Elsa
VALADES, Diego
VALCKE, Catherine
VALLE-HERNANDEZ, Ruben
VAN CAENEGEM, William Albert
VAN ZYL, Deon Hurter
VANOSSI, Jorge Reinaldo
VAROL, Ozan O
VASILJEVIC, Mirko
VEDASCHI, Arianna
VEGA SALA, Francisco
VENEZIANO, Anna
VETTER, Bernard Keith
VICENTE MOURA, Dário
VIDAL PERDOMO, Jaime
VILLALTA PUIG, Gonzalo
VISEGRADY, Antal
VISSER, Daniel
VLASIHIN, Vasiliy A.
VOGEL, Frank E.
VOGENAUER, Stefan
VON HEIN, Jan
WANG, Zhihua
WANG-RUU, Tseng
WEISSER, Bettina
WINIGER, Bénédict
WITTE, John
WURMNEST, Wolfgang
XIAO, Yongping
XIFARAS, Mikhaïl
YAMAMOTO, Katsumi
YASSARI, Nadjma
ZAKHAROVA, Maria
ZENO-ZENCOVICH, Vincenzo
ZHANG, Tong