ANNUAIRE — DIRECTORY

STATUT / STATUS

ÉMÉRITES / EMERITUS (71)

ANNOUSSAMY, David

BARCELO, John

BAUDOUIN, Jean-Louis (L)

BLANC-JOUVAN, Xavier (L)

BOGDAN, Michael

BORRAS, Alégría

BRIDGE, John W.

BUTLER, William Elliot

CASPER, Gerhard

CHIAVARIO, Mario

CLARKE, Malcolm Alistair

COESTER-WALTJEN, Dagmar

DROBNIG, Ulrich

DZIALOCHA, Kazimierz J.

ERFANI, Mahmoud

FADLALLAH, Ibrahim

FLOREK, Ludwik

FONTAINE, Marcel

FRIEDLER, Edith Zahler

FRIEDMANN, Daniel

FURMSTON, Michael Philip

GAUDEMET-TALLON, Hélène

GLENDON, Mary (L)

GOEBEL, Roger J.

GOLEMINOV, Tchoudomir C.

GORDILLO, Agustin

GORDON, Michael W.

GRAY, Whitmore

GUILLAUME, Gilbert Pierre

GUIMEZANES, Nicole

HARMATHY, Attila

HERBOTS, Jacques Henri J.K.

IMMENGA, Ulrich

JARVIN, Sigvard

JOSEPHS, Hillary

KAY, Richard S.

KERAMEUS, Konstantinos D.

KNAPP, Blaise

KOKKINI-IATRIDOU, Dimitra

KOZOLCHYK, Boris

KOZIOL, Hemuth

KÖTZ, Hein (L)

KRAUSE, Harry D.

LANDO, Ole

MAHIOU, Ahmed

MCWHINNEY, Edward Watson

MESTMACKER, Ernst-Joachim

MITROVIC, Dobrosav

MOENS, Gabriel A.

MUNIZ-ARGÜELLES, Luis

NORTH, Peter Machin

ÖRÜCÜ, A. Esin

PETERI, Zoltán

PING, Jiang

PIZZORUSSO, Alessandro

RUDDEN, Bernard

SACCO, Rodolfo (L)

SAGÜES, Nestor Pedro

SAJKO, Krešimir

SHEN, Zhongling

SKAKUN, Olga

STEIN, Peter Gonville

TIZZANO, Antonio

VANDERLINDEN, Jacques

VARADY, Tibor

VARGA, Csaba

VOULGARIS, Ioannis Jean

VRELLIS, Spyridon

WEERAMANTRY, Christopher G

YAHIA-CHERIF, Slimane

YESSIOU-FALTASI, Pelayia

TITULAIRES / TITULAR (142)

AJANI, Gianmaria

ALPA, Guido

ANGELO, Anthony Hewton

ARNOLD, Rainer

ATAMER, Yesim

BARAK, Aharon

BARAK-EREZ, Daphne

BARIATTI, Stefania

BARSOTTI, Vittoria

BASEDOW, Jürgen

BEALE, Hugh Gurney

BELL, Gary F

BELL, John

BENACCHIO, Antonio

BERMANN, George Alan

BIGNAMI, Francesca

BLAUROCK, Uwe

BLOM, Joost

BOELE-WOEKLI, Katharina

BONELL, Michael Joachim

BORGHETTI, Jean-Sébastien

BREWER-CARIAS, Allan R.

BUSSANI, Mauro

BUXBAUM, Hannah

BUXBAUM, Richard M.

CALVO CARAVACA, Alfonso Luis

CASSESE, Sabino

CLARK, David S.

CORAPI, Diego

CORDERO-MOSS, Giuditta

CORRIN, Jennifer

CURRAN, Vivian

CUSTOS, Dominique

CRESPI REGHIZZI, Gabriele

DARBY, Joseph

DU PLESSIS, Jacques

EINHORN, Talia

ENGLARD, Izhak

ETCHEVERRY, Nicolas

FAUVARQUE-COSSON, Bénédicte

FERNÁNDEZ ARROYO, Diego P.

FERRAND, Frédérique Claire

FERRARI, Giuseppe Franco

FERRARI, Franco

FERRARI, Silvio

FERRERI, Silvia

FIX-ZAMUDIO, Hector

FRANCQ, Stéphanie

GAMBARO, Antonio

GARCIA CANTERO, Gabriel

GARRO, Alejandro M.

GERBER, David Joseph

GORDLEY, James

GORÉ, Marie

GRANDE, Elisabetta

GRAZIADEI, Michele

GRAMMATICAKI-ALEXIOU, Anastasia

GUILLEMARD, Sylvette

HAY, Peter

HERNÁNDEZ-BRETON, Eugenio

HESS, Burkhard

HIGUCHI, Yoïchi

HONDIUS, Ewoud H.

HONORE, Antony Maurice

HOPT, Klaus J.

HUANG, Jin

HUSA, Jaakko

JÄNTERÄ-JAREBORG, Maarit

JAYME, Erik P.T.

JIAN, Mi

JOBIN, Pierre-Gabriel

KASIRER, Nicholas

KESSEDJIAN, Catherine

KHABRIEVA, Taliya Y.

KHOURY, Lara

KIEFEL, Susan Mary

KONO, Toshiyuki

KRONKE, Herbert

LEGEAIS, Raymond

LEWASKIEWICZ-LIMA MARQUES, Claudia

LOOKOFSKY, Joseph M.

MARTÍNEZ-TORRÓN, Javier

MATSUO, Koya

MATTEI, Ugo

MENDELSON, Danuta

MEULDERS-KLEIN, Marie-Thérèse

MICHAELS, Ralf

MO, John

MONATERI, Pier Giuseppe

MOORE DICKERSON, Claire

MORENO RODRIGUEZ, José A.

MOROIANU-ZLATESCU, Irina

MOURA RAMOS, Rui

NISHITANI, Yuko

NOTTAGE, Luke

ÖZSUNAY, Ergun

PALMER, Vernon V.

PETRYKOWSKA, Biruta

PICARD, Etienne

PINTENS, Walter

POZZO, Barbara

PRADEL, Jean

REIMANN, Mathias

REITZ, John C.

RIVERA, Julio César

ROBERT, Jacques

SAFJAN, Marek

SANCHEZ-CORDERO, Jorge

SCHAUER, Martin

SCHWENZER, Ingeborg

SERIO, Mario

SHAN, Wenhua

SIEBER, Ulrich

SKOURIS, Vassilios

SMITH, Eivind

SMITH, Lionel D.

SMITS, Jan

SNYDER, David V.

SOMMA, Alessandro

SUGENO, Kazuo

SYMEONIDES, Symeon

TAMM, Ditlev

TEPEDINO, Gustavo

TOADER, Camelia

VAN DUNNE, Jan M.

VAN ERP, J.H.M. (Sjef)

VARANO, Vincenzo

VÉKÁS, Lajos

VERSCHRAEGEN, Bea

VÉZINA, Nathalie

VOGEL, Louis

WANG, Guiguo

WANG, Wen-Yeu

WEI, Dan

WERRO, Franz

WHITMAN, James Q.

WILHELMSSON, Thomas

WITZ, Claude

YAMAMOTO, Keizo

ZIMMERMANN, Reinhard

ZHU, Guobin

ZOLLER, Elisabeth

ASSOCIÉS / ASSOCIATE (673)

ABERASTURY, Pedro

ABRAHAMSON, Shirley S.

ADAMS, Maurice

ADJOVI, Roland J.-B.

AGUIAR-ARANGUREN, Asdrúbal

AKGUNER, Tayfun

AKIPEK ÖCAL, Sebnem

AKSELI, Orkun

ALA’I, Padideh

ALBERT, Richard

ALL, Paula M.

ALLARD, France

ALOUPI, Niki

ALTOP, Atilla

ALVIAR, Helena

AMATO, Cristina

ANDENAES, Mads

ANDERSON, Kent

ANDERSON, Ross

ANNOUSSAMY, David

ANTONS, Christoph

ARBOUR, Marie-Eve ARGERICH, Guillermo

ARRIGHI BUSTAMENTE, Paul F

ASAD, Syed Imad-ud-Din

ASAKA, Kichimoto

ASLAN, Zehreddin

AUBERT de VINCELLES, Carole

AUBY, Jean-Bernard

AUDIT, Mathias

AUTORINO, Gabriella Elivira

AYNÈS, Laurent

BACELLAR FILHO, Romeu Felipe

BACHMAIER WINTER, Lorena

BAGINSKA, Ewa

BALAŠ, Vladimír

BANAKAS, Efstathios Konstantinou

BAR, Christian von

BÁRÁNY, Eduard

BARGELLI, Elena

BAUDREZ, Maryse

BAUM, Harald

BAUMEISTER TOLEDO, Alberto Jose

BAYRAKTAR, Köksal

BAZÁN, Víctor Alejandro

BEHRUZ, Khashamatulla

BEIGNIER, Bernard

BIDDULPH, Sarah Catherine

BIFFOT, Rodolphe

BINCTIN, Nicolas

BINFORD, Wendi W.H

BLACKETT, Adelle

BLAHOZ, Josef

BOBEI, Radu Bogdan

BOCKSANG HOLA, Gabriel BOGGIANO, Antonio

BOHLANDER, Michael

BONOMI, Andrea

BORCHERS, Patrick J.

BOTCHWAY, Francis

BRAND, Ronald

BRANTS, Christine

BRAUN, Alexandra

BROWN, Karen B.

BÜCHLER, Andrea

BURGORGUE-LARSEN, Laurence

BURNHAM, William

BUSNELLI, Francesco Donato

BUTLER, Petra

CABISTÁN, Francisco Emilio Enriquez

CABRILLAC, Rémy

CALZOLAIO, Ermanno CÁMARA LAPUENTE, Sergio

CAMERON, Camille

CANDIAN, Albina

CANNATA, Carlo Augusto

CANTIN CUMYN, Madeleine

CARBALLO PINEIRO, Laura

CARBONE, Sergio Maria

CARBONELL, Miguel

CARNEIRO DA FRADA, Manuel António

CARPI, Federico

CARRASCOSA GONZÁLEZ, Javier

CASHIN RITAINE, Eléanor

CASSAGNE, Juan Carlos

CASTEL, Jean-Gabriel

CASUCCI, Felice

CAVALIER, Georges

CERCHIA, Rossella Esther

CHAINAIS, Cécile Chanturia, Lado

CHAOUL, Joseph

CHARPENTIER, Elise

CHASE, Oscar. G.

CHELI, Enzo

CHEN, Lei

CHEN, Rong-Chwan

CHEN, Weizuo

CHENG, Jie

CHILSTEIN, David

CHINCHILLA MARIN, Carmen

CHRISTODOULOU, Phoebus

CISSÉ, Abdoullah

COHEN, Nili

COLÓN-RÍOS, Joel

COMTOIS, Suzanne

CONAC, Pierre-Henri

CONNER, Alison W.

CONSTANTINESCO, Vlad.

CORNELOUP, Sabine

COSTI, Alberto

COURET, Alain

COUSO, Javier Andrés

COUSY, Herman

Crnić-Grotić, Vesna

CUMYN Michelle

CUNIBERTI, Gilles

CVEJIC JANCIC, Olga

CZAPLIŃSKI, Władysław

D’ALBERTI, Marco

DAGAN, Hanoch

DALLA VIA, Alberto Ricardo

DAMASKA, Mirjan

DAMIRLI, Mehman

DANOS, Jorge

DANWITZ, Thomas von

DAVIS, Mary J.

DAVÍ, Angelo

DE ARAUJO, Nadia

DE DONNO, Barbara

DE FRADERA, Vera Maria Jacob

DE LA CUADRA SALCEDO FERNANDEZ  DE CASTILLO, Tomás

DE LIMA PINHEIRO, Luis

DE LY, Filip

DE MIGUEL ASENSIO, Pedro Alberto

DE MIRANDA VALVERDE TERRA, Aline

DE SALAS MURILLO, Sofía

DE VERGOTTINI, Giuseppe

de VITA, Anna Maria

De WAAL, Marius Johannes

DECAUX, Emmanuel

DECOCQ, Georges

DEDEK, Helge

DEL GUAYO CASTIELLA, Iñigo

DELLA CANANEA, Giacinto

DELISLE, Jacques Louis

DELIYANNI-DIMITRAKOU, Christina

DEMLEITNER, Nora Verena

DESCHEEMAEKER, Eric

DEUMIER, Pascale

DEVA, Surya

DI MANNO, Thierry

DIAMANTOPOULOS, Georgios

DICKINSON, Andrew

DING, Ding

DINWOODIE, Graeme B.

DONLAN, Seán Patrick

DORALT, Walter

DOUGLAS, James Sholto

DOZHDEV, Dmitry

DREXL, Josef

DREYZIN, Adriana Silvia

DU, Tao

DUBOS, Olivier

DUPRAT, Jean-Pierre

DURHAM, W. Cole Jr.

DUTTA Anatol

DUTU, Mircea

DWI HARIJANTI, Susi

DYSON, Matthew

EBERHARD, Harald

EMERICH, Yaëll

EGOROV, Alieksei

EGUIGUREN PRAELI, Francisco

EIDENMÜLLER, Horst G. M.

ELEWA BADAR, Mohamed

EL-HAKIM, Jacques

EMMANUEL-ADOUKI, Delphine

ENTIN, Vladimir Lvovich

ERMAN, Baris

ERMAN, Hasan

ERPYLEVA, Natalia

ESGUERRA PORTOCARRERO, Juan Carlos

ESPLUGUES MOTA, Carlos

ESQUIROL, Jorge

ESTEVA GALLICHIO, Eduardo G.

ESTRELLA FARIA, Jose Angelo

FACHIN, Luiz Edson

FACH GOMEZ, Katia

FAGES, Bertrand

FARALDO CABANA, Patricia

FENTIMAN, Richard Griffith

FERLITO, Sergio

FERNÁNDEZ ROZAS, José Carlos

FERNANDEZ RUIZ, Jorge

FERNANDEZ SEGADO, Francisco

FISCH, William Bales

FIX-FIERRO, Héctor Felipe

FLEISCHER, Holger

FOMBAD, Charles

FONTOURA COSTA, José Augusto

FORRAY, Vincent

FOSTER, Frances H.

FOSTER, Nicholas Henry David

FRANCOIS, Bénédicte

FRESNEDO DE AGUIRRE, María Cecilia

FRIGNANI, Aldo

FROSINI, Tommaso Edoardo FUENTES NAHARRO, Monica

FUJITA, Tomotaka

FUKASE, Tadakazu

FULCHIRON, Hugues

FUSARO, Andrea

GABRIEL, Henry Deeb

GABUARDI, Carlos A.

GALLANT, Kenneth S.

GALLO, Paolo

GAMA, Lauro Jr

GANDOLFI, Giuseppe

GANNAGÉ, Léna

GARCIA BELAUNDE, Domingo

GARDELLA TEDESCHI, Bianca

GARCIMARTIN ALFÉREZ, Francisco

GATHII, James Thuo

GENDREAU, Ysolde

GEORGIADOU, Anna

GERMAIN, Claire M.

GEVURTZ, Franklin

GIANOLA, Alberto

GILIKER, Paula

GINSBURG, Thomas B.

GIROUX, Michelle

GÓMEZ LIGÜERRE, Carlos

GOMEZ-REINO Y CARNOTA, Eduardo

GONZALEZ BEILFUSS, Cristina

GONZÁLEZ MARTÍN, Nuria

GÖRANSON, Ulf

GRAY, Kevin John

GREWE, Constance

GRIGERA NAÓN, Horacio A.

GRIMALDI, Cyril

GRIMALDI, Michel Pierre Marc

GROOT, Gérard René DE

GROSSO, Enrico

GU, Weixia

GUARNERI, Attilio

GUO, Yujun

HAAR, Brigitte

HAGA, Masaaki

HALBERSTAM, Daniel

HALMAI, Gabor

HAMZA, Gábor

HAN, Shiyuan

HANSEN, Jesper Lau

HARMATIUK MATOS, Ana Carla

HARRIS, Ron

HARTKAMP, Arthur Severijn

HAYAKAWA, Shinichiro

HE, Tianxiang

HEINDLER, Florian

HEISS, Helmut

HERNANDEZ, Antonio Maria.

HERZOG, Peter E.

HESSELINK, Martijn Willem

HILGENDORF, Eric

HOBER, Kaj I.

HODU, Yengong

HOLLO, Erkki J.

HOPKINS, W. John

HORSMANS, Guy

HUALDE-SANCHEZ, José-Javier

HUANG, Hui

HUNTER-HENIN, Myriam

HUO, Zhengxin

HUTCHINTON, Tomas

HYLAND, Richard

IDOT, Laurence

ILEŠIČ, Marko

INFANTINO, Marta

IO CHENG, Tong

IORIATTI, Elena

JAEGER JUNIOR, Augusto

JAGIELSKA, Monika

JAMIN, Christophe

JANKOWSKI, Janusz

JENKINS, Sarah H.

JIMÉNEZ-BLANCO, Antonio

JORDAN, Cally

JOSIPOVIĆ, Tatjana

JUNG, Peter

JUTRAS, Daniel

KAAL, Wulf A.

KADOMATSU, Narufumi

KAIAFA-GBANDI, Maria

KAISSIS, Athanassios

KAMTO, Maurice

KANAYAMA, Naoki

KANNINEN, Heikki

KANO, Naoko

KANTE, Babacar

KARAGUSSOV, Farkhad

KARAYANNI, Michael M.

KASAGI, Eri

KASAI, Yasunori

KECSKÉS, László

KEMELMAJER de CARLUCCI, Aida Rosa

KESSLER, Amalia

KHAZOVA, Olga A.

KIENINGER, Eva-Maria

KINSCH, Patrick

KIRÁLY, Miklós

KISCHEL, Uwe

KITAMURA, Ichiro

KLEINER, Caroline

KLÍMA, Karel

KNETSCH, Jonas

KOCH, Henning

KOESRIANTI, Koesrianti

KONG, Qingjiang

KOUROUTAKIS, Antonios

KOVLER, Anatoli

KOZUKA, Souichirou

KRAUSS, Jacek Aleksander

KRESIN,Oleksiy V.

KRÓL, Małgorzata Zofia

KUBICKI, Leszek

KŪRIS, Egidijus

KUYVEN, Fernando

LAFITSKY, Vladimir I.

LANGBEIN, John H.

LANGER, Máximo

LANGEVIN, Louise

LANIER, E. R.

LASSER, Mitchel de S.-O.-l’E.

LAZEROW, Herbert I.

LECKEY, Robert

LEE, Gyooho

LEMONNIER, Mariola

LEVADE, Anne

LEVASSEUR, Alain A.

LEVITS, Egils

L’HEUREUX-DUBÉ, Claire

LICHERE, François

LIEDER, Jan

LILLEHOLT, Kåre

LINDSEY, Timothy Charles

LINTON, Marie

LISITSYN-SVETLANOV, Andrei

LIU, Qiao

LIUKKUNEN, Ulla

LITT, David G

LLUELLES, Didier

LOAIZA KEEL, Carlos

LO, Chang-fa

LO, Vai Io

LONBAY, Julian

LÓPEZ AYLLÓN, Sergio

LOPEZ GUERRA, Luis

LORENZETTI, Ricardo Luis

LORENZO IDIARTE, Gonzalo Arturo

LORIO, Kathy Venturalos

LUPOI, Maurizio

LURGER, Brigitta

LY, Ibrahima

LYON-CAEN, Antoine

LYRA TAVARES, Ana Lucia DE

LYU, Xin

MACGREGOR, Laura

MAC-GREGOR, Eduardo

MACHNIKOWSKI, Piotr

MADRID MARTINEZ, Claudia

MAGGS, Peter B.

MAGNUS, Ulrich

MAILHOT, Louise

MALAURIE-VIGNAL, Marie

MALLAT, Chibli

Mancuso, Salvatore

MANGANO, Renato

MANÓVIL, Rafael Mariano

MANSEL, Heinz-Peter

MARINI, Giovanni

MARSHALL, Brooke Adele

MARTINS COSTA, Judith

MARTIN RETORTILLO, Lorenzo

MARTÍN-CASALS, Miquel

MARTIN-CHENUT, Kathia MASTOR, Wanda

MATSUSHITA, Junichi

MATTAR, Mohamed

MAXEINER, James R.

MAZEAUD, Denis Frédéric Nicolas

MBENGUE, Makane Moïse

McCONNELL, Moira L.

McEVOY, John P.

McLACHLAN, Campbell

MEDINA, Graciela

MEUUSEN, Johan

MEKKI, Mustapha

MELICA, Luigi

MENDOZA MONTANO, Pedro MENJUCQ, Michel

MERCAT-BRUNS, Marie

MERCHIERS, Yvette

MERKT, Hanno

METZGER, Axel

MEZIOU, Kalthoum

MEZMUR, Benyam

MEZZETTI, Luca

MICKLITZ, Hans-Wolfgang

MIRANDA, Antonello

MIZUNO, Noriko

MODERNE, Franck

MOMBERG, Rodrigo

MONEGER, Joël

MONTANO, Pedro

MONTI, Alberto

MOORE, Benoît

MORELLI, Sandra

MORÉTEAU, Olivier

MORISSETTE, Yves-Marie

MORLES-HERNANDEZ, Alfredo Enrique

MORRISON, Fred L.

MOULIN, Jean-Marc

Moustaira, Elina H.

MUIR WATT, Horatia

MUNOZ MACHADO, Santiago

MURRAY, Peter L.

NAFZIGER, James A.R.

NAJURIETA, Maria Susana

NAKATA, Kunihiro

NANDA, Ved Prakash

NAUDIN, Estelle

NEUWIRTH, Rostam J.

NIBOYET, Marie-Laure

NICHOLSON, Penelope

NICOLA, Fernanda Giorgia

NIELSEN, Peter Arnt

NIKOLIĆ, Dušan

NOGUEIRA ALCALA, Humberto Raúl

NOMI, Yoshihisa

NOODT TAQUELA, María Blanca

NUNES CORREIA, Paula

NUSSBERGER, Angelika H.A.

NYLUND, Anna

OCHOA MUÑOZ, Javier L.

ODA, Hiroshi

OKUDA, Yasuhiro

OKTAY ÖZDEMIR, Saibe

OLIPHANT, Ken

OMURA, Atsushi

OPPONG, Richard Frimpong

ORDOWER, Henry M.

ORLIC, Miodrag

ORRU, Romano

ORTIZ-GUTIERREZ, Julio César

OVIEDO-ALBAN, Jorge

OYARZÁBAL, Mario Javier Agustín

ÖZTEKIN GELGEL, Gunseli

PALAO MORENO, Guillermo

PALMER, Michael

PALOMINO MANCHEGO, José F.

PANFORTI, Maria Donata

PAPA, Massimo

PARDOLESI, Roberto

PARIS, Timothée

PARISE, Agustin

PARISI, Franceso

PARIZOT, Raphaëlle

PARODI, Gianpaolo

PASSAGLIA, Paolo

PATTI, Salvatore

PAUKNEROVÁ, Monika

PAZDAN, Maksymilian

PEART, Nicola S.

PEJOVIC, Caslav

PERAKIS, Evanghelos

PEREIRA, André Gonçalo Dias

PEREZNIETO-CASTRO, Leonel

PEREZ-PERDOMO, Rogelio

PERLINGEIRO, Ricardo

PEROVIC, Jelena

PEROVIC, Slobodan

PERREAU-SAUSSINE, Louis

PERUZZETTO, Sylvaine

PETERSON, Courtland H.

PETROVIĆ, Siniša

PHILIPPE, Xavier

PICHONNAZ, Pascal

PICONE, Paolo

PIETRANCOSTA, Alain

PITTARD, Marilyn

POILLOT, Elise

POLLICINO, Oreste

PONTHOREAU, Marie Claire

PORCHERON, Delphine

POVLAKIĆ, Meliha

PRATS, Eduardo Jorge

PRIBÁN, Jiří

PROCHAZKA, Radoslav

PROKATI, Kittisak

PRUJINER, Alain Yves

PRÜM, André

PUCHNIAK, Dan W.

PUDER, Markus Georg

PÜNDER, Hermann

PYZIAK-SZAFNICKA, Malgorzata

QISHENG, He

QUINT, Peter Edward

RABELLO, Alfredo Mordechai

RAFF, Murray

RAJESH, Sharma

RAMBAUD, Thierry

RANIERI, Filippo

REID, Elspeth Christie

REINER, Andreas

REMIEN, Oliver Robert Matthias

RÉMY, Benjamin

RESTA, Giorgio

REYES VILLAMIZAR, Francisco

RIDOLA, Paolo

RILES, Annelise

RINELLA, Angelo

RITLENG, Dominique

ROBIN-OLIVIER, Sophie

RODRÍGUEZ BENOT, Andrés

RODRIGUEZ CARRERA, Luis Ernesto

RODRÍGUEZ GALÁN, Alejandra Maria

RODRIGUEZ RODRIGUEZ, Libardo

ROGACKA-RZEWNICKA, Maria

ROHE, Mathias

ROJAS-FRANCO, Enrique

ROSADO DE SA RIBEIRO, Marilda

RØSÆG, Erik

ROSENN, keith S.

ROTH, Markus

ROZO-ACUNA, Eduardo

RÜHL, Giesela

RUIZ ABOU-NIGM, Verónica

RUSKOLA, Teemu

SABOURIN, Frédérique

SACRISTAN, Estela

SADAT, Leila N.

SADOWSKY, Marilyne

SAGE, Yves-Louis

SAIDOV, Akmal

SALAZAR, Pedro

SALOMAO FILHO, Calixto

SALOMATIN, Aleksei Yurievich

SALVADOR CODERCH, Pablo

SÁNCHEZ-CALERO GUILARTE, Juan

SÁNCHEZ CASTAÑEDA, Alfredo

SÁNCHEZ LORENZO, Sixto Alfonso

SANTOFIMIO GAMBOA, Jaime Orlando

SANTOSO, Topo

SARDAR ALI, Shaheen

SARRIA, Consuelo

SAUMIER, Geneviève

SAUNDERS, Cheryl Anne

SCALISE, Ronald J JR

SCARCIGLIA, Roberto

SCHEPPELE, Kim Lane

SCHERPE, Jens Martin

SCHMIDT-KESSEL, Martin

SCHOEMAN, Elsabe

SCHOENBAUM, Thomas John

SCHREIBER, Anderson

SEIFERT, Achim

SELLERS, Mortimer N.S.

SEN, Murat

SERNA DE LA GARZA, José

SEWERYNSKI, Michal

SHAHABUDDEEN, Mohamed

SHALAKANY, Amr A.

SHALEV, Gabriela

SHAPIRA, Amos

SHARPSTON, Eleanor

SHELTON, Dinah L.

SHEMSHUCHENKO, Yuriy

SHEN, Wei

SHIRATORI, Yuji

SHIRVINDT, Andrey

SICA, Salvatore

SIMONI, Alessandro

SINDE MONTEIRO, Jorge Ferreira

SIQUEIROS, Jose Luis

SIRENA, Pietro

SLOTH-NIELSEN, Julia Jane

SONELLI, Silvia

SONO, Hiroo

SOSA WAGNER, Francisco

SOTO COAGUILA, Carlos Alberto

SPENCER, John Rason

SPIROU, Claire

STEINER, Eva

STEWART, Iain

STOFFEL, Walter A.

STONE, Adrienne

STRAETMANS, Gert

STRONG, Stacie I.

STRUYCKEN, A.V.M. (Teun)

ŠTURMA, Pavel

SUCHARITKUL, Sompong

SUMMERS, Robert Samuel

SVÁK, Ján

SYKIAINEN, Leonid R.

SZAJKOWSKI, André Marie

SZPUNAR, Maciej Aleksander

TABET, Joy

TAGARAS, Harris

TAKAHASHI, Eiji

TAKASUGI, Naoshi

TAKAYAMA, Kanako

TAKOFF, Christian

TALAPINA, Elvira

TAN, Kevin

TANIGUCHI, Yasuhei

TARCHI, Rolando

TEITZ, Louise Ellen

TEIXEIRA GARCIA, Augusto

TEN WOLDE, Mathijs Huibert

TERCIER, Pierre

TEZCAN, Durmus

THAMAN, Stephen Christie

THIRUVENGADAM, Arun

TIBURCIO, Carmen Beatriz

TICHY, Luboš

TIKHOMIROV, Yury A.

TIMOTEO, Marina

TONIATTI, Roberto

TORSELLO, Marco

TRIGO, Manuel M.E.

TRIMBLE, Marketa

TROIANO, Onofrio

TROIANO, Stefano

TRSTENJAK, Verica

TU, Guangjian

TURENNE, Sophie

TURNER, Jenia

TUSSEAU, Guillaume

TYKHOMYROV, Oleksandr

ÜLGEN, Hüseyin

ULUSAN, Mehmet Ilhan

ÜNVER, Yener

UPHAM, Frank K

UZAL, Maria Elsa

VALADES, Diego

VALCKE, Catherine

VALLE-HERNANDEZ, Ruben

VAN CAENEGEM, William Albert

VAN ZYL, Deon Hurter

VANOSSI, Jorge Reinaldo

(de) VAREILLES-SOMMIÈRES, Pascal

VAROL, Ozan O.

VAROTTIL, Umakanth

VASILJEVIC, Mirko

VEDASCHI Arianna

VEGA SALA, Francisco

VENEZIANO, Anna

VETTER, Bernard Keith

VICENTE MOURA, Dário

VILLALTA PUIG, Gonzalo

VISEGRADY, Antal

VISSER, Daniel

VLASIHIN, Vasiliy A.

VOGEL, Frank E.

VOGENAUER, Stefan

VON HEIN, Jan

WANG, Zhihua

WANG-RUU, Tseng

WEISSER, Bettina

WINIGER, Bénédict

WITTE, John

WURMNEST, Wolfgang

XIAO, Yongping

XIFARAS, Mikhaïl

YAMAMOTO, Katsumi

YASSARI, Nadjma

ZAKHAROVA, Maria

ZENO-ZENCOVICH, Vincenzo

ZHANG, Tong

 

 

 PAYS / COUNTRY

AFRIQUE DU SUD / SOUTH AFRICA

De Waal, Marius Johannes

Du Plessis, Jacques Etienne

Fombad, Charles Manga

Mancuso, Salvatore

Schoeman, Elsabe

Sloth-Nielsen, Julia Jane

Van Zyl, Deon Hurter

Visser, Daniel

ALGÉRIE / ALGERIA

Mahiou, Ahmed

Yahia-Cherif, Slimane

ALLEMAGNE / GERMANY

Arnold, Rainer

Bar, Christian von

Basedow, Jürgen

Baum, Harald

Blaurock, Uwe

Coester-Waltjen, Dagmar

Drexl, Josef

Drobnig, Ulrich

Dutta, Anatol

Eidenmüller, Host G. M.

Fleischer, Holger

Hilgendorf, Eric

Hopt, Klaus J.

Immenga, Ulrich

Jayme, Erik P.T.

Kieninger, Eva-Maria

Kischel, Uwe

Kötz, Hein

Kronke, Herbert

Lieder, Jan

Magnus, Ulrich

Mansel, Heinz-Peter

Merkt, Hanno

Metzger, Axel

Michaels, Ralf

Nussberger, Angelika H.A.

Pünder, Hermann

Ranieri, Filippo

Remien, Oliver

Rohe, Mathias

Rühl, Giesela

Schmidt-Kessel, Martin

Seifert, Achim

Sieber, Ulrich

Wagner, Gerhard

Weisser, Bettina

Winiger, Bénédict

Witz, Claude

Yassari, Nadjma

Zekoll, Joachim

Zimmer, Daniel

Zimmermann, Reinhar

ARGENTINE / ARGENTINA

Aberastury, Pedro

Argerich, Guillermo

All, Paula M.

Bazán, Víctor Alejandro

Boggiano, Antonio

Cassagne, Juan Carlos

Dalla Via, Alberto Ricardo

Dreyzin, Adriana Silvia

Fernández Arroyo, Diego P.

Grigera Naón, Horacio

Hernández, Antonio Maria

Hutchinton, Tomás

Kemelmajer de Carlucci, Aida

Lorenzetti, Ricardo Luis

Manovil, Rafael Mariano

Medina, Graciela

Najurieta, Maria Susana

Noodt Taquela, Maria Blanca

Oyarzabal, Mario J.A.

Paredes, Mario Sebastián Parise, Agustin

Rivera, Julio César

Rodríguez Galán, Alejandra Maria

Sacristan Estela

Sagüés, Néstor Pedro

Uzal, María Elsa

Vanossi, Jorge Reinaldo

Weinberg de Roca, Inés

AUSTRALIE / AUSTRALIA

Anderson, Kent

Antons, Christoph

Biddulph, Sarah C.

Cameron, Camille

Corrin, Jennifer Claire

Dickinson, Andrew

Douglas, James Sholto

Kiefel, Susan

Lindsey, Timothy Charles

Liu, Qiao

Lo, Vai Io

Marshall, Brooke Adele

Mendelson, Danuta

Moens, Gabriel A.

Nicholson, Penelope

Nottage, Luke

Pittard, Marilyn

Raff, Murray

Saunders, Cheryl A.

Stewart, Iain

Stone, Adrienne

Van Caenegem, William Albert

AUTRICHE / AUSTRIA

Doralt, Walter

Eberhard, Harald

Heindler, Florian

Koziol, Helmut

Lurger, Brigitta

Schauer, Martin

Verschraegen, Bea

Wendehorst, Christiane

BIÉLORUSSIE / BELARUS

Egorov, Alieksei

BELGIQUE / BELGIUM

Adams, Maurice

Cousy, Herman

Delpérée, Francis

Fontaine, Marcel

Francq, Stéphanie

Herbots, Jacques Henri J.K.

Horsmans, Guy

Meeusen, Johan

Merchiers, Yvette

Meulders-Klein, Marie-Thérèse

Pintens, Walter

Sosa Wagner, Francisco

Straetmans, Gert

Watté, Nadine

BOSNIE-HERZÉGOVINE / BOSNIA-HERZEGOVINA

Povlakic, Meliha

BRÉSIL / BRASIL

Bacellar Filho Romeu Felipe

De Araujo, Nadia

De Fradera, Vera Jacob

De Miranda Valverde Terra, Aline

Estrella Faria José Angelo

Fontoura Costa, José Augusto

Gama, Lauro Jr

Harmatiuk Matos, Ana Carla

Jaeger Junior, Augusto

Kuyven, Fernando

Lima Marques, Claudia

Lyra Tavares, Ana Lucia

Martins Costa, Judith

Perlingeiro, Ricardo

Rosado, Marilda

Salomao Filho, Calixto

Schreiber, Anderson

Tepedino, Gustavo

Tiburcio, Carmen Beatriz

Wald, Arnoldo

BULGARIE / BULGARIA

Goleminov, Tchoudomir

Takoff, Christian

CAMEROUN / CAMEROON

Kamto, Maurice

CANADA

Al-Dabbagh, Harith

Arbour, Marie-Eve

Allard, France

Baudouin, Jean-Louis

Blackett, Adelle

Blom, Joost

Cantin Cumyn, Madeleine

Cumyn, Michelle

Castel, Jean-Gabriel

Charpentier, Elise

Comtois, Suzanne, Paul-André

Dedek, Helge

Emerich, Yaëll

Forray, Vincent

Gendreau, Ysolde

Giroux, Michelle

Guillemard, Sylvette

Jobin, Pierre-Gabriel

Jutras, Daniel

Kasirer, Nicholas

Khoury, Lara

Langevin, Louise

Leckey, Robert

L’Heureux-Dubé, Claire

Lluelles, Didier

Mailhot, Louise

McConnell, Moira L.

McEvoy, John P.

McWhinney, Edward Watson

Moore, Benoit

Morissette, Yves-Marie 

Prujiner, Alain Yves

Sabourin, Frédérique

Saumier, Geneviève

Smith, Lionel D.

Valcke, Catherine

Vanderlinden, Jacques

Vézina, Nathalie

CHILI / CHILE

Bocksang Hola, Gabriel

Couso, Javier

Momberg, Rodrigo

Nogueira Alcala, Humberto Raúl

CHINE / CHINA

Chen, Lei

Chen, Weizuo

Cheng, Jie

Correia, Paula

Deva, Surja

Ding, Ding

Du, Tao

Escobar Trigo, Manuel Marcelino

Gu, Weixia

Guo, Yujun

He, Tianxiang

Huang, Hui

Huang, Jin

Huo, Zhengxin

Io Cheng, Tong

Jian, Mi

Kong, Qingjiang

Lyu, Xin

Neuwirth, Rostam J.Nunes

Ping, Jiang

Qisheng, He

Rajesh, Sharma

Shan, Wenhua

Shen, Zonglin

Teixeira Garcia, Augusto

Tu, Guangjian

Villalta Puig, Gonzalo

Wang, Guiguo

Wei, Dan

Xiao, Yongping

Zhang, Tong

Zhu, Guobin

Zhu, Yan

COLOMBIE / COLOMBIA

Alviar, Helena

Esguerra Portocarrero, Juan Carlos

Morelli, Sandra

Ortiz-Gutierrez, Julio César

Oviedo-Alban, Jorge

Reyes Villamizar, Francisco

Rodríguez, Libardo

Santofimio Gamboa, Jaime O.

Sarria, Consuelo

Zapata Giraldo, Adriana

CONGO

Emmanuel, Delphine

CORÉE DU SUD/SOUTH KOREA

Lee, Gyooho

COSTA RICA

Rojas-Franco, Enrique

Valle-Hernandez, Rubén

CROATIE / CROATIA

Crnić-Grotić, Vesna

Josipovic, Tatjana

Petrovic, Sinisa

Sajko, Kresimir

DANEMARK / DENMARK

Hansen, Jesper Lau

Koch, Henning

Lookofsky, Joseph M

Nielsen, Peter Arnt

Tamm, Ditlev

EGYPTE / EGYPT

Shalakany, Amr A.

ESPAGNE / SPAIN

Bachmaier Winter, Lorena

Borrás, Alegria

Calvo Caravaca, Alfonso Luis

Cámara Lapuente, Sergio

Carballo Piñeiro, Laura

Carrascosa González, Javier

Chinchilla Marín, Carmen

De la Cuadra Salecedo

Del Guayo Castiella, Iñigo

Fach Gomez, Katia

Faraldo Cabana, Patricia

Fernández de Castillo, Tomás

Fuentes Naharro, Monica

De Miguel Asensio, Pedro

De Salas Murillo, Sofia

Esplugues Mota, Carlos

Fernández Rozas, José Carlos

García Cantero, Gabriel

Garcimartín Alférez, Francisco Gómez Ligüerre, Carlos

Gomez-Reino y Carnota, Eduardo

Gonzalez Beilfuss, Cristina

Hualde-Sánchez, José-Javier

Jiménez-Blanco, Antonio

Kouroutakis, Antonios

Martín-Casals, Miquel

Martin Retortillo, Lorenzo

Martínez Torrón, Javier

Muñoz Machado, Santiago

Palao Moreno, Guillermo

Rodríguez Arana, Jaime

Rodríguez Benot, Andrés

Salvador-Coderch, Pablo

Sanchez-Calero Guilarte, Juan

Sánchez Lorenzo, Sixto Alfonso

Vega Sala, Francisco

 

ÉTATS-UNIS D'AMÉRIQUE / UNITED STATES OF AMERICA

Abrahamson, Shirley S.

Adjovi, Sètondji Roland

Ala’i, Padideh

Albert, Richard

Barcelo, John James

Bermann, George Alan

Bignami, Francesca

Binford, Wendi W.H.

Borchers, Patrick J.

Brand, Ronald

Brown, Karen B.

Burnham, William

Butler, William E.

Buxbaum, Hannah

Buxbaum, Richard M.

Casper, Gerhard

Chase, Oscar

Clark, David S.

Conner, Alison W.

Curran, Vivian

Damaska, Mirjan

Darby, Joseph

Davis, Mary

Delisle, Jacques Louis

Demleitner, Nora Verena

Durham, W. Cole

Fisch, William

Foster, Frances H.

Friedler, Edith Zahler

Gabriel, Henry Deeb

Gallant, Kenneth S.

Garro, Alejandro M.

Gerber, David Joseph

Germain, Claire M.

Gevurtz, Franklin

Ginsburg, Thomas B.

Glendon, Mary Ann

Goebel, Roger J.

Gordley, James

Gordon, Michael W.

Gray, Whitmore

Halberstam, Daniel

Hay, Peter      

Herzog, Peter E.

Hyland, Richard

Jordan, Cally

Josephs, Hilary

Kaal, Wulf A.

Kay, Richard S.

Kessler, Amalia

Kozolchyk, Boris

Krause, Harry D.

Langbein, John H

Langer, Máximo

Lanier, E. R.

Lasser, Mitchel de S.-O.-I‘E

Lazerow, Herbert I.

Levasseur, Alain A.

Lorio, Kathy Venturatos

Lowenfeld, Andreas F.

Maggs, Peter B.

Mallat, Chibli

Mattar, Mohamed

Maxeiner, James R. Merryman, John Henry

Moore Dickerson, Claire

Moréteau, Olivier

Morrison, Fred

Muniz-Argülles, Luis

Murray, Peter L.

Nafziger, James

Nanda, Ved

Nicola, Fernanda Giorgia

Ordower, Henry

Palmer, Vernon V.

Parisi, Franceso

Peterson, Courtland H.

Puder, Markus Georg

Quint, Peter Edward

Reimann, Mathias

Reitz, John

Riles, Annelise

Rosenn, Keith

Ruskola, Teemu

Sadat, Leila N.

Scalise Ronald J JR

Scheppele, Kim Lane

Salomatin, Aleksei Yurievich

Schoenbaum, Thomas John Sellers, Mortimer N.S.

Shelton, Dinah L.

Snyder, David V.

Strong, Stacie I.

Summers, Robert Samuel

Symeonides, Symeon

Teitz, Louise Ellen

Thaman, Stephen Christie

Trimble, Marketa

Turner, Jenia

Upham, Frank K

Varol, Ozan O.

Vetter, Bernard Keith

Vogel, Frank

Watson, Alan

Weiler, Joseph H.H.

Whitman, James

ÉTHIOPIE / ETHIOPIA

MEZMUR, BENYAM

FINLANDE / FINLAND

Hollo, Erkki Johannes

Husa, Jaakko

Kanninen, Heikki

Wilhelmsson, Thomas

FRANCE / FRANCE

Aubert de Vincelles, Carole

Auby, Jean-Bernard

Audit, Mathias

Aynès, Laurent

Baudrez, Maryse

Beignier, Bernard

Binctin, Nicolas

Blanc-Jouvan, Xavier

Borghetti, Jean-Sébastian

Burgorgue-Larsen, Laurence

Cabrillac, Rémy

Cavalier, Georges

Chainais, Cécile

Chilstein, David

Constantinesco, Vlad

Corneloup, Sabine

Couret, Alain

Custos, Dominique

Decaux, Emmanuel

Decocq, Georges

Deumier, Pascale

Di Manno, Thierry

Dubos, Olivier

Duprat, Jean-Pierre

Fadlallah, Ibrahim

Fages, Bertrand

Fauvarque-Cosson, Bénédicte

Ferrand, Frédérique

Francois, Bénédicte

Fulchiron, Hugues

Gaudemet-Tallon, Hélène

Goré, Marie

Grewe, Constance

Grimaldi, Cyril

Grimaldi, Michel

Guillaume, Gilbert Pierre

Guimezanes, Nicole

Idot, Laurence

Jamin, Christophe

Kessedjian, Catherine

Kleiner, Caroline

Knetsch, Jonas

Kovler, Anatoli

Legeais, Raymond

Levade, Anne

Lichere, Francois

Lopez Guerra, Luis

Lyon-Caen, Antoine

Malaurie-Vignal, Marie

Martin-Chenut, Kathia

Mastor, Wanda

Mazeaud, Denis

Mekki, Mustapha

Menjucq, Michel

Mercat-Bruns, Marie

Moderne, Franck

Moneger, Joel

Moulin, Jean-Marc

Muir Watt, Horatia

Naudin, Estelle

Niboyet, Marie-Laure

Paris, Timothée

Perreau-Saussine, Louis

Peruzzetto, Sylvaine

Philippe, Xavier

Picard, Etienne

Pietrancosta, Alain

Ponthoreau, Marie Claire

Pradel, Jean

Rambaud, Thierry

Rémy, Benjamin

Ritleng, Dominique

Robert, Jacques

Robin-Olivier, Sophie

Tusseau, Guillaume

Vareilles Sommières, Pascal de

Vogel, Louis

Witz, Claude

Xifaras, Mikhaïl

Zoller, Elisabeth

 

GABON

Biffot, Rodolphe

GHANA

Oppong, Richard Frimpong

GEORGIE / GEORGIA

Chanturia, Lado

GRÈCE / GREECE

Aloupi, Niki

Christodoulou, Phoebus

Deliyanni-Dimitrakou, Cristina

Diamantopoulos, Georgios

Georgiadou, Anna

Grammaticaki-Alexiou, Anastasia

Kaiafa-Gbandi, Maria

Kokkini-Iatridou, Dimitra

Moustaira, Elina H.

Perakis, Evanghelos

Spirou, Claire

Tagaras, Harris

Voulgaris, Jean

Vrellis, Spyridon

Yessiou-Faltsi, Pelagia

GUATEMALA

Mendoza Montano, Pedro

HONGRIE / HUNGARY

Hamza, Gábor

Harmathy, Attila

Kecskés, László

Király, Miklós

Varady, Tibor

Varga, Csaba

Vékás, Lajos

Visegrady, Antal

Péteri, Zoltán

INDE / INDIA

Annoussamy, David

Thiruvengadam, Arun

Varottil, Umakanth

INDONESIE / INDONESIA

Dwi Harijanti, Susi

Koesrianti

Santoso, Topo

IRAN / IRAN

Erfani, Mahmoud

IRLANDE/ IRELAND

Donlan, Seán Patrick

ISRAËL / ISRAEL

Barak, Aharon

Barak-Erez, Daphne

Cohen, Nili

Dagan, Hanoch

Einhorn, Talia

Englard, Izhak

Friedmann, Daniel

Harris, Ron

Karayanni, Michael Mousa

Rabello, Alfredo M.

Shalev, Gabriela

Shapira, Amos

ITALIE / ITALY

Alpa, Guido

Ajani, Gianmaria

Amato, Cristina

Autorino, Gabriella Elivira

Bargelli, Elena

Bariatti, Stefania

Barsotti, Vittoria

Benacchio, Antonio

Bonell, Michael Joachim

Busnelli, Francesco Donato

Bussani, Mauro

Calzolaio, Ermanno

Candian, Albina

Cannata, Carlo A.

Carbone, Sergio Maria

Carpi, Federico

Cassese, Sabino

Casucci, Felice

Cerchia, Rossella Esther

Cheli, Enzo

Chiavario, Mario

Corapi, Diego

Crespi Reghizzi, Gabriele

Daví, Angelo

D’Alberti, Marco

De Donno, Barbara

De Vergottini, Guiseppe

De Vita, Anna Maria

Della Cananea, Giacinto

Ferlito, Sergio

Ferrari, Franco

Ferrari, Giuseppe Franco

Ferrari, Silvio

Ferreri, Silvia

Frignani, Aldo

Frosini, Tommaso Edoardo

Fusaro, Andrea

Gallo, Paolo

Gambaro, Antonio

Gandolfi, Giuseppe

Gianola, Alberto

Giovanni, Marini

Grande, Elisabetta

Gardella Tedeschi, Bianca

Graziadei, Michele

Grosso, Enrico

Guarneri, Attilio

Infantino, Marta

Ioriatti, Elena

Lupoi, Maurizio

Mangano, Renato

Marella, Maria Rosaria

Mattei, Ugo

Melica, Luigi

Mezzetti, Luca

Micklitz, Hans-W

Miranda, Antonello

Moccia, Luigi

Monateri, Pier Giuseppe

Monti, Alberto

Orru, Romano

Panforti, Maria Donata

Papa, Massimo

Pardolesi, Roberto

Passaglia, Paolo

Patti, Salvatore

Picone, Paolo

Pizzorusso, Alessandro

Pollicino, Oreste

Pozzo, Barbara

Resta, Giorgio

Rinella, Angelo

Rozo-Acuna, Eduardo

Sacco, Rodolfo G.

Sica, Salvatore

Scarciglia, Roberto

Serio, Mario

Simoni, Alessandro

Somma, Alessandro

Sonelli, Silvia

Tarchi, Rolando

Timoteo, Marina

Tizzano, Antonio

Toniatti, Roberto

Troiano, Onofrio

Troiano, Stefano

Varano, Vincenzo

Vedaschi, Arianna

Veneziano, Anna

Zaccaria, Alessio

Zagrebelsky, Gustavo

Zeno-Zencovich, Vincenzo

JAPON / JAPAN

Asaka, Kichimoto

Fujita, Tomotaka

Fukase, Tadakazu

Haga, Masaaki

Hayakawa, Shinichiro

Higuchi, Yoïchi

Kadomatsu, Narufumi

Kitamura, Ichiro

Kano, Naoko

Kasai, Yasunori

Kono, Toshiyuki

Kozuka, Suichirou

Matsuo, Koya

Matushita, Junichi

Mizuno, Noriko

Nakata, Kunihiro

Nishitani, Yuko

Nomi, Yoshihisa

Okuda, Yasuhiro

Omura, Atsushi

Pejovic, Caslav

Shiratori, Yuji

Sono, Hiroo

Sugeno, Kazuo

Takahashi, Eiji

Takayama, Kanako

Taniguchi, Yasuhei

Yamamoto, Keizo

Yamamoto, Katsumi

Yamamoto, Ryuji

Yanaga, Masao

Yokomizo, Dai

KAZAKHSTAN

Karagussov, Farkhad

LITUANIE / LITHUANIA

Kuris, Egidijus

LIBAN / LEBANON

Chaoul, Joseph

Gannagé, Pierre

Tabet, Joy

LUXEMBOURG

Conac, Pierre-Henri

Cuniberti, Gilles

Danwitz, Thomas von

Hess, Burkhard  Levits, Egils

Ilešič, Marko

Kinsch, Patrick

Levits, Egils

Poillot, Elise

Prüm, André

Sharpston, Eleanor

Skouris, Vassilios

Szpunar, Maciej Aleksander

Trstenjak, Verica

MEXIQUE / MEXICO

Carbonell, Miguel

Fernández Ruiz, Jorge

Fernández Segado, Francisco

Fix-Fierro, Héctor Felipe

Fix-Zamudio, Hector

Gabuardi, Carlos A.

González Martín, Nuria

López Ayllón, Sergio

Mac-Gregor, Eduardo

Pereznieto, Leonel

Sánchez Castaneda, Alfredo

Sánchez-Cordero, Jorge

Serna de la Garza, José

Siqueiros, José Luis

Valades, Diego

NICARAGUA

Cabistán, Francisco Emilio Enriquez

NORVÈGE / NORWAY

Andenæs, Mads

Cordero Moss, Giuditta

Lilleholt, Kare

Røsæg, Erik

Smith, Eivind

NOUVELLE ZÉLANDE / NEW ZEALAND

Angelo, Anthony Hewton

Butler, Petra

Colón-Ríos, Joel

Costi, Alberto

Hopkins, W. John

McLachlan, Campbell

Peart, Nicola S

Sage, Yves-Louis

OUZBÉKISTAN / UZBEKISTAN

Saidov, Akmal

PAKISTAN

Asad, Syed Imad-ud-Din

PARAGUAY

Moreno Rodriguez, José Antonio

PAYS-BAS / NETHERLANDS

Boele-Woelki, Katharina

Brants, Christine

De Ly, Filip

De Groot, Gerard R.

Hartkamp, Arthur

Hesselink, Martijn Willem

Hondius, Ewoud Herman

Shahabudden, Mohamed

Smits, Jan

Struycken, Anton Victor Marie

Ten Wolde, Mathijs Huibert

Van Dunne, Jan

Van Erp, J. H.

PÉROU/ PERU

Danos, Jorge

Eguiguren Praeli, Franisco

García Belaunde, Domingo

Palomino Manchego, José F.

Soto Coaguila, Carlos Alberto

POLOGNE / POLAND

Baginska, Ewa

Czaplinski, Wladyslaw

Dzialocha, Kazimierz

Florek, Ludwik

Jankowski, Janusz

Krauss, Jacek Aleksander

Król, Małgorzata Zofia

Kubicki, Leszek

Lemonnier, Mariola

Lewaskiewicz-Petrykowska, B.

Machnikowski, Piotr

Pazdan, Maksymilian

Pyziak-Szafnicka, Malgorzata

Rogacka-Rzewnicka, Maria

Safjan, Marek

Sewerynski, Michal

Szajkowski, André

Wojtyczek, Krzysztof

Wyrozumska, Anna

Zoll, Fryderyk

PORTUGAL

Carneiro da Frada, Manuel António

Lima Pinheiro, Luis de

Moura Ramos, Rui Manuel

Moura Vicente, Dário

Sinde Monteiro, Jorge

QATAR

Botchway, Francis

RÉPUBLIQUE DOMINICAINE/ DOMINICAIN REPUBLIC

Prats, Eduardo Jorge

RÉPUBLIQUE TCHÈQUE / CZECH REPUBLIC

Balaš, Vladimír

Barany, Eduard

Blahoz, Josef

Klima, Karel

Pauknerova, Monika

Sturma, Pavel

Tichy, Lubos

Winterova, Alena

ROUMANIE / ROMANIA

Bobei, Radu Bogdan

Dutu, Mircea

Moroianu-Zlatescu, Irina

Toader, Camelia

ROYAUME-UNI / UNITED KINGDOM

Akseli, Orkun

Anderson, Ross

Banakas, Efstathios K.

Beale, Hugh Gurney

Bell, John S.

Bohlander, Michael

Braun, Alexandra

Bridge, John W.

Clarke, Malcom Alistair

Descheemaeker, Eric

Dinwoodie, Graeme B.

Dyson, Matthew

Elewa Badar, Mohamed

Fentiman, Richard G.

Foster, Nicholas

Furmston, Michael P.

Gray, Kevin J.

Giliker, Paula

Hodu, Yengong

Honoré, Antony Maurice

Hunter-Henin, Myriam

Lonbay, Julian

North, Peter Machin

Oda, Hiroshi

Oliphant, Ken

Örücü A. Esin

Palmer, Michael

Priban, Jiri

Reid, Elspeth Christie

Rudden, Bernard

Ruiz Abou-Nigm, Veórnica

Scherpe, Jens Martin

Siems, Mathias

Spencer, John R.

Stein, Peter Gonville

Steiner, Eva

Turenne, Sophie

Vogenauer. Stefan

Whittaker, Simon

RUSSIE / RUSSIA

Dozhdev, Dmitry

Entin, Vladimir L.

Erpyleva, Natalia

Khabrieva, Taliya Y.

Khazova, Olga A.

Lafitsky, Vladimir I.

Lisitsyn-Svetlanov, Andrei

Shirvindt, Andrey

Sykiainen, Leonid R.

Talapina, Elvira

Tikhomirov, Yury A.

Vlasihin, Vailiy A.

SENEGAL

Cissé, Abdoullah

Kante, Babacar

Mbengue, Makane Moïse

Wade, Abdoulaye

SERBIE / SERBIA

Cvejić Jančić, Olga

Mitrovic, Dobrosav

Nikolic Dusan

Orlic, Miodrag

Perovic, Jelena

Perovic, Slobodan

Vasiljevic, Mirko

SINGAPOUR

Bell, Gary F.

SLOVAQUIE / SLOVAKIA

Bárány, Eduard

Prochazka, Radoslav

Svák, Ján

SUÈDE / SWEDEN

Bogdan, Michael

Göranson, Ulf

Jänterä-Jareborg, Maarit

Linton, Marie

SUISSE / SWITZERLAND

Bonomi, Andrea

Cashin Ritaine, Eléanor

Heiss, Helmut

Jung, Peter

Knapp, Blaise

Pichonnaz, Pascal

Schwenzer, Ingeborg

Stoffel, Walter A.

Tercier, Pierre

Werro, Franz

Wichard, Johannes Christian

SRI LANKA

Weeramantry, C.G.

SYRIE / SYRIA

El-Hakim, Jacques

TAIWAN

Chen, Rong-Chwan

Lo, Chang-fa

Wang-Ruu, Tseng

Wang, Wen-Yeu

THAÏLANDE / THAILAND

Prokati, Kittisak

Sucharitkui, Sompong

TUNISIE / TUNISIA

Meziou, Kalthoum

TURQUIE / TURKEY

Akguner, Tayfun

Akipek Öcal, Sebnem

Altop, Atilla

Aslan, Zehreddin

Atamer, Yeşim M.

Bayraktar, Köksal

Erman, Baris

Erman, Hasan

Kılıç, Muharrem

Okutan Nilsson, Gül

Özsunay, Ergun

Öztekin Gelgel, Gunseli

Sen, Murat

Tezcan, Durmus

Ulusan, Mehmet

Ülgen, Hüseyin

Ünver, Yener

Yayla, Yıldızhan

UKRAINE

Behruz, Khashamatulla

Damirli, Mehman

Kresin, Oleksiy V.

Skakun, Olga

Shemshuchenko, Yuriy

Tykhomyrov, Oleksandr

URUGUAY

Arrighi Bustamante, Paul F.

Esteva Gallichio, Eduardo G.

Etcheverry, Nicolás

Fresnedo de Aguirre, Maria Cecilia

Lorenzo Idiarte, Gonzalo

VENEZUELA / VENEZUELA

Aguiar-Aranguren, Asdrúbal

Baumeister Toledo, Alberto José

Brewer-Carias, Allan R.

Hernández-Bretón, Eugenio

Madrid Martínez, Claudia

Morles-Hernández, Alfredo Enrique

Ochoa Muńoz, Javier L.

Pérez-Perdomo, Rogelio

Rodríguez Carrera, Luis Ernesto